Tu jesteś: www.archivia.com.pl
 

Strajk


 

 

Szanowni Państwo,

w związku z brakiem interwencji ministerialnej w sprawie podwyższenia opłat za wydawanie

odpisów i kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania nasza spółka rozpoczęła dziś strajk w trybie włoskim w zakresie wydawania dokumentacji do celów emerytalno-rentowych.

Rozporządzenie, na podstawie którego naliczane są opłaty za wydanie odpisu lub kopii dokumentacji pracowniczej pochodzi z 2005 roku i zawiera stawki adekwatne do ówczesnych warunków pracy. Z naszych wyliczeń wynika, iż koszty związane z obsługą wydawanych dokumentów od 2005 roku wzrosły około 4 krotnie. Na koszt taki składają się poza pracą człowieka również materiały wykorzystane do wydania dokumentu od papieru, poprzez tusz pieczątek, zużycie tonera, koperty. W kwotach podanych w rozporządzeniu jest również wliczony podatek VAT, który dodatkowo obniża dochód spółki. W obecnej chwili spółka do każdego wydawanego dokumentu dopłaca około 70% nic na tym nie zarabiając.

W obecnej sytuacji, po wieloletniej korespondencji z Ministerstwem Kultury nie doszliśmy do żadnego porozumienia w tej sprawie. W dodatku na własne życzenie odeszli ostatni pracownicy wydający dokumenty, a za stawki wskazane w rozporządzeniu nikt nie chce pracować, więc pozyskanie nowego pracownika będzie utrudnione. W związku z tym informujemy, iż od dnia dzisiejszego, tj. od 17 stycznia 2024 roku rozpoczynamy strajk w trybie włoskim. Będzie on polegał na ZNACZĄCO wydłużonym terminie wystawiania dokumentów. O ile obecnie dokumenty wystawia się w dwa-trzy dni, od chwili obecnej ich opracowanie będzie liczone w miesiącach. Aby wymóc na Ministerstwie szybsze działania w zakresie przyspieszenia sprawy podajemy znak sprawy, pod którym zarejestrowano naszą korespondencję: DMP-WA.052.6.2021.HS Telefony wykonane do Ministerstwa w tej sprawie mogą przyspieszyć możliwość zatrudnienia nowych pracowników do realizacji zadań w zakresie wystawiania dokumentów. Tymczasem dokumenty wystawiane będą przez archiwistów w czasie wolnym od pracy, tj. pomiędzy realizowanymi zleceniami dla spółki. Jednocześnie informujemy, iż wystawianie dokumentów odbywać się będzie jedynie na wniosek pisemny przesłany za pośrednictwem poczty, zostaje więc wstrzymana obsługa telefoniczna i mailowa wniosków.

Strajk jest ostateczną formą i niestety jedyną rozsądną. Archiwiści nie są górnikami, nie palą opon pod gmachami ministerstw, nie ma ich tysięcy, a mimo to narzuca im się stawki płacy sprzed niemal dwudziestu lat. Nie będziemy pracować za 4 złote za godzinę. Nie ma na to naszej zgody stąd ostateczność, na którą się zdecydowaliśmy. Prosimy o zrozumienie.

 

    z poważaniem

    Jakub Lutosławski

    Dyrektor Składnicy Akt

 


Mapa strony  l  FAQ  l  Polityka cookies

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Archivia 2011 l All rights reserved